Historie kostela

Kostel sv. Maří Magdalény stojí v bývalé židovské čtvrti. Přední část kostela se pravděpodobně překrývá s místem, kde stávala ještě v 1. polovině 15. století synagoga. Židé byli nařízením krále vykázáni z města, opuštěná synagoga byla kolem roku 1454 přeměněna na kostelík sv. Maří Magdalény.

Během obléhání Brna Švédy dostali kostelík sv. Maří Magdalény i s přilehlými čtyřmi domy františkáni jako náhradu za svůj klášter před hradbami, který museli opustit. Zbudovali nový kostel a vedle něj vystavěli také klášter s nemocnicí a lékárnou. Kostel projek­toval Ondřej Erna a vysvětil 16. 4. 1673 olomoucký biskup Karel II., hrabě z Lichtensteinu-Castelcorna. V roce 1656 žilo v klášteře 55 františkánů (bernardinů), kteří zde měli také řádové učiliště.

Nařízením císaře Josefa II. byl roku 1787 klášter zru­šen. Kostel se stal farním (byl jím až do 20. 1. 1914, kdy byla farní správa přenesena k novému kostelu Neposkvrněného Početí Panny Marie na Křenové ulici) a z kláštera se stal sklad pro vojsko. V roce 1852 kostel vyhořel a následně byl přestaven do dnešní podoby.

Brněnský biskup Pavel Huyn usadil roku 1912 při kos­tele sv. Maří Magdalény řeholníky Kongregace kněží Nejsvětější Svátosti – eucharistiány. V duchu svého zaměření zde dne 7. 4. 1912 zahájili každodenní výstav Nejsvětější Svátosti a kostel byl od té doby otevřený po celý den pro všechny lidi. Eucharistiáni spravovali kostel až do zrušení klášterů komunistickým režimem v roce 1951. Celodenní adorace však v kostele zůstaly živé a byly hojně navštěvovány. Začátkem 90. let svěřil biskup Vojtěch Cikrle tento kostel Kongregaci bratří Nejsvětější Svátosti – petrinů. Ti zde pak působili až do roku 2011, kdy se správy kostela opět ujala diecéze. Každodenní výstav Nejsvětější Svátosti (kromě soboty) zde trvá už více než sto let. Roku 2013 navíc vznikla při kostele stálá zpovědní služba, kterou vykonávají brněnští kněží.

Z důvodu havárie vody je kostel od roku 2019 přístup­ný jen příležitostně. Kněžiště je zpevněné výdřevou, kostel čeká rekonstrukce. Bohoslužby, celodenní výstav Nejsvětější svátosti oltářní a stálá zpovědní služba jsou přesunuty do kostela Nalezení svatého Kříže na Kapucínském náměstí.

V kostele sv. Maří Magdalény se nyní slaví mše svatá každou středu v 8 hodin ráno a v den svátku sv. Maří Magdalény 22. července. Kostel bývá otevřen každou středu od 7:30 do 17 hodin.